Strona: Laboratorium obróbki skrawaniem i narzędzi / Katedra Technik Wytwarzania i Automatyzacji

Laboratorium obróbki skrawaniem i narzędzi

Na obrazku znajduje się logo Laboratorium  Obróbki Skrawaniem i Narzędzi
Laboratorium obróbki skrawaniem i narzędzi skrawających wyposażone jest w komplet nowoczesnych narzędzi skrawających największych producentów na świecie, (SANDVIK Coromant, Sumitomo, Kennametal). Laboratorium służy do edukacji studentów oraz realizacji prac inżynierskich i magisterskich w zakresie konstrukcji narzędzi skrawających oraz doboru narzędzi i parametrów skrawania. W laboratorium studenci zapoznają się z budową i klasyfikacją narzędzi skrawających oraz zasadami doboru parametrów technologicznych. Ponadto poznają podstawowe procesy obróbki ubytkowej takie jak: toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, pogłębianie, rozwiercanie, szlifowanie wałków, otworów i płaszczyzn oraz ostrzenie narzędzi skrawających. W laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne oraz prace dyplomowe w zakresie:
  • budowa i geometria narzędzi skrawających,
  • klasyfikacja narzędzi skrawających,
  • dobór narzędzi i parametrów obróbki,
  • wpływ parametrów technologicznych na przebieg i wynik procesu skrawania,
  • podstaw procesów toczenia, frezowania, wiercenia, gwintowania, pogłębiania, rozwiercania, szlifowania wałków, otworów i płaszczyzn.
Na zdjęciu widoczne jest wyposażenie laboratorium - szlifierki konwencjonalne
Na zdjęciu widoczne są obrabiarki konwencjonalne - frezarka, wiertarka i tokarka
Na zdjęciu znajdują się narzędzia tokarskie oraz element możliwy do wykonania tymi narzędziami. Na zdjęciu znajdują się różne frezy oraz głowice frezarskie.

Ponadto laboratorium wyposażone jest w obrabiarki konwencjonalne służące do prezentacji procesów obróbki skrawaniem. W skład wyposażenia laboratorium wchodzą:
  • rzutnik multimedialny,
  • zestaw nowoczesnych narzędzi skrawających zawierający: noże tokarskie, frezy, wiertła, gwintowniki, pogłębiacze, oprzyrządowanie, systemy mocowań,
  • tokarka konwencjonalna,
  • frezarka uniwersalna,
  • frezarka narzędziowa,
  • wiertarka słupowa,
  • szlifierka do wałków i otworów,
  • szlifierka do płaszczyzn,
  • szlifierko-ostrzarka wielofunkcyjna.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu laboratorium studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi na świecie rozwiązaniami w zakresie narzędzi skrawających i systemów mocowania.

Laboratorium jest klimatyzowane i wyposażone w rzutnik multimedialny.